Το Ψέμα του Γιατρού Σεβαλιέ της Kate Chopin

Ο απότομος ήχος ενός πιστολιού αντήχησε κατά τη διάρκεια της ήσυχης φθινοπωρινής νύχτας. Δεν ήταν ασυνήθιστος θόρυβος στη δυσάρεστη συνοικία που ο δόκτορας Σεβαλιέ είχε το ιατρείο του. Συχνά συνοδευόταν από κραυγές. Ωστόσο αυτή τη φορά καμιά δεν ακούστηκε.

Τα μεσάνυχτα είχαν κιόλας σημάνει στον πύργο της καμπάνας του παλιού καθεδρικού.

Ο γιατρός έκλεισε το βιβλίο, πάνω από το οποίο χρονοτριβούσε μέχρι τόσο αργά, και περίμενε, σχεδόν σίγουρος ότι θα τον φωνάξουν.

Καθώς έμπαινε στο σπίτι που τον είχαν καλέσει δεν μπορούσε παρά να παρατηρήσει την φρικτή ομοιότητα στις λεπτομέρειες που συνόδευαν αυτά τα συχνά επαναλαμβανόμενα περιστατικά. Το ίδιο τρέξιμο· οι ίδιες επιδειχτικά στολισμένες και φοβισμένες γυναίκες να σκύβουν πάνω από τα κάγκελα – κάποιες από αυτές υστερικές· άλλες παθολογικά περίεργες· αρκετά χυμένα γυναικεία δάκρυα· και ένα νεκρό κορίτσι ξαπλωμένο σε κάποιο σημείο, όπως ακριβώς αυτό εδώ.

Κι όμως σήμερα δεν ήταν το ίδιο. Σίγουρα ήταν νεκρή· υπήρχε μια τρύπα στον κρόταφο, στο σημείο όπου είχε στείλει τη σφαίρα. Ωστόσο κάτι ήταν διαφορετικό. Άλλα παρόμοια πρόσωπα του ήταν άγνωστα, εκτός ίσως από το γεγονός ότι είχαν την κοινή σε όλους στάμπα του θανάτου. Αυτό δεν ήταν.

Σαν σε αστραπή την είδε ξανά, σε έναν άλλο περιβάλλον. Λίγο πάνω από ένα χρόνο πριν. Το μέρος ήταν μια λιτή καλύβα στο Αρκάνσας στην οποία αυτός και ένας φίλος είχαν βρει καταφύγιο και φιλοξενία κατά τη διάρκεια μιας κυνηγητικής εξόρμησης.

Υπήρχαν και άλλοι κοντά της. Μια μικρή αδερφή ή ίσως δύο· ένας πατέρας και μία μητέρα – τραχείς και λυγισμένοι από τον μόχθο. Όμως περήφανοι σαν αρχάγγελοι για το όμορφο κορίτσι τους, το οποίο ήταν πολύ έξυπνο για να μείνει σε μια καλύβα στο Άρκανσας και έτσι επρόκειτο να αναζητήσει τη τύχη της στη μεγάλη πόλη.

«Το κορίτσι είναι νεκρό,» είπε ο Γιατρός Σεβαλιέ. «Τη γνώριζα και συνεπώς θα αναλάβω την υποχρέωση να φροντίσω τη σωρό της ώστε να έχει μια αξιοπρεπή ταφή.»

Την επόμενη μέρα έγραψε ένα γράμμα που η άφιξή του αναμφίβολα θα έφερνε θλίψη, όχι όμως ντροπή στην καλύβα στο δάσος.

Έλεγε ότι το κορίτσι αρρώστησε και πέθανε. Έστειλε επίσης μία τούφα μαλλιά μαζί με άλλα μικροπράγματα. Επινόησε ακόμα και στοργικά τελευταία λόγια.

Φυσικά υπήρξαν σχόλια πως ο γιατρός Σεβαλιέ είχε φροντίσει τη σωρό μια γυναίκας αμφιβόλου υπόληψης.

Κάποιοι ώμοι σηκώθηκαν αδιάφορα. Η κοινότητα σκέφτηκε να τον απομονώσει. Δεν το έκανε όμως για τον ένα ή τον άλλο λόγο. Έτσι η υπόθεση ξεθύμανε με τον καιρό.

H Kate Chopin γεννήθηκε στο Σεντ Λούις το 1850. Άρχισε να γράφει μετά το θάνατο του συζύγου και της μητέρα της για να συντηρήσει την οικογένειά της. Τα διηγήματά της σημείωσαν μεγάλη επιτυχία. Σημαντικότερο έργο της θεωρείται το μυθιστόρημά «Η Αφύπνιση», το οποίο ωστόσο κατακρίθηκε έντονα από τους λογοτεχνικούς κύκλους της εποχής καθώς η σεξουαλική του ειλικρίνεια ερχόταν σε αντίθεση με τον συντηρητικό χαρακτήρα της τότε κοινωνίας.

Φωτογραφία: Silviarita

Μετάφραση: Μάνος Κουνουγάκης