Η Κραυγή – της Μίνας Μπουλέκου

Μια ματωμένη κραυγή,
σίγησε στο άκουσμα της σειρήνας
ούρλιαξα στον άνεμο,
δάκρυσα για τη χαμένη Άνοιξη ΜΑΣ.

Στάχτες απλώθηκαν παντού,
κουρνιάζοντας στα κουφάρια των ανθρώπων
σε ένα άγριο χορό, στο άκουσμα των πολυβόλων
η πνοή σου έφευγε, ξεψυχούσε
σκορπισμένη στον αιθέρα.

Ψυχή μου δόλια, σ’ ακολούθησα
παρά την θέληση μου.
Ατενίζοντας την Κοιλάδα του Θανάτου!
Πένθιμα σύννεφα απλώθηκαν,
στο γκρίζο του ουρανού
το φως του ήλιου χάθηκε
στην γεύση ενός γλυκόπικρου φιλιού σου.

Με χαιρέτησες
Σου είπα Αντίο,ίσως για πάντα
στην Γη των Θυμάτων.
στην Γη των Κατατρεγμένων.
στην Γη των Ζωντανών-Νεκρών.

Ώρες Ατελείωτες με διαδέχθηκαν
στα Τρένα των Στεναγμών που έφευγαν
στις Γέφυρες των Λυγμών σου.
Ο ουρανός μου σκοτείνιασε μονομιάς!

Γονατισμένη σύρθηκα,
Χαρακωμένη με πληγές
προσπάθησα να σ’ αγγίξω
να κρατήσω το χέρι σου
δίπλα στο δικό μου
το φονικό όπλο εκπυρσοκρότησε,
χάθηκες εν ριπή οφθαλμού,δεν σε πρόλαβα…

Κρινάκια Αγρού,
φώλιασαν στην ψυχή σου,
τα αηδόνια σώπασαν στα κλαδιά τους,
τα όνειρά μου σκόρπισαν.
Τέφρα ωχρή απλώθηκε παντού
σ’ αυτή την βοή του πολέμου.

Η φωνή μου πνίγηκε στην άβυσσο,
ο Βαρκάρης σάλπισε στις Πύλες.
Έφυγες και Εγώ σώπασα.
Μόνο αυτό μου απέμεινε να σε θυμάμαι.
η ΜΟΡΦΉ ΣΟΥ!

Το ποίημα «Η Κραυγή»  βραβεύτηκε με την κατηγορία του ΕΠΑΙΝΟΥ στον Διεθνή Διαγωνισμό Ποίησης στην Ελληνική Γλώσσα που διοργανώθηκε από το Ευρωπαϊκό  Κέντρο Τέχνης (EUARCE) με θέμα ” Το Ολοκαύτωμα των Ελλήνων Εβραίων” και η απονομή πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 24 Ιουνίου 2015.

Επίσης περιέχεται στην ποιητική συλλογή της  Μίνας Μπουλέκου   “Πέρα απ’ τον ορίζοντα” Εκδόσεις ΟΣΤΡΙΑ 2015.

Φωτογραφία: Alexander Fradellafra

Μπουλέκου Μίνα

Η Μίνα Μπουλέκου γεννήθηκε στην Αθήνα και διαμένει μόνιμα στο Καπανδρίτι Αττικής. Εργάζεται στο Υποθηκοφυλακείο Μαραθώνος, ενώ ταυτόχρονα παρακολουθεί μαθήματα στο τμήμα του Ευρωπαϊκού Πολιτισμού στο Ανοιχτό Πανεπιστήμιο Πατρών(Ε.Α.Π.). Γνωρίζει Αγγλικά και Γερμανικά. Είναι Ποιήτρια, μέλος της Πανελλήνιας Ένωσης Λογοτεχνών (Π.Ε.Λ.), του Λογοτεχνικού Ομίλου ΞΑΣΤΕΡΟΝ του περιοδικού ΚΕΛΑΙΝΩ, μέλος της WORLDPOETRYCANADAINTERNATIONAL και αρθρογραφεί στην Διαδικτυακή Εφημερίδα MCNEWS.GR.Η πρώτη Ποιητική Συλλογή της «Με τη Ροή του Ανέμου» εκδόθηκε τον Απρίλιο του 2014 από τις Εκδόσεις Όστρια. Η δεύτερη Ποιητική Συλλογή της «Πέρα απ’ τον Ορίζοντα» εκδόθηκε τον Οκτώβριο του 2015 από τις Εκδόσεις Όστρια. Βραβεύθηκεως Βιβλίο Χρονιάς 2015- Α' Βραβείο από τον Ελληνικό Κυπριακό Ελληνισμό (Ε.Π.Ο.Κ) σε εκδήλωση που πραγματοποιήθηκε στις 9/1/2016 στην Εταιρεία Ελλήνων Λογοτεχνών.Έχει συμμετάσχει σε διάφορες ποιητικές ανθολογίες των εκδόσεων: ΟΣΤΡΙΑ, ΒΕΡΓΙΝΑ, ΕΝΤΥΠΟΙΣ, ΑΓΓΕΛΑΚΗ. Ποιήματά της Ελληνικά και Αγγλικά έχουν δημοσιευθεί στο διαδίκτυο στις παρακάτω λογοτεχνικές ιστοσελίδες: www.poethunter.com,http://worldpoetry.ca,www.hellopoetry.com,www.chalice.edu.gr,www.tovivlio.net,http://homouniversalisgr.blogspot.gr . Άρθρα και ποιήματα της έχουν επίσης δημοσιευθεί στην ηλεκτρονική εφημερίδα www.mcnews.gr.