Έξι Πεζά Ποιήματα του Φώτη Νικολάου

Έξι Πεζά Ποιήματα από την Ποιητική Συλλογή «Διάστημα»

Ξυπνητήρι

Στα πέρατα της γης ένα ρολόι-χίμαιρα μελλοντικού χρόνου κείται στο ναδίρ της ανθρωπότητας σταματημένο, αναδεικνύοντας τις απαστράπτουσες περασιές του μέσα από συγκρούσεις σπειροειδών γαλαξιών κι από προσωρινές ρωγμές του χάους. Όμως επανέρχεται η ζωή με θαύματα, με τεχνητές αναπνοές και μερικά τικ-τακ αστρικών νεφελωμάτων στους δείκτες που στις γυαλιστερές τους σάρκες ξανασαίνανε ήλιοι-μαργαριτάρια˙ μια ολόφωτη ανάσταση. Ν’ ανοίγουν οι ζωγραφιστοί τρούλοι της ζωής διάπλατα. Να ενώνεται το ακατάλυτο με το φθαρτό – εγερτήριο θριάμβου σε κλάσμα δευτερολέπτου.

Κύκνοι ραδιενεργοί

Καθώς η βαρύτητα μετατρέπεται σε θερμότητα είναι τόσο μικρός για να κατανοήσει αυτά τα σκοτεινά σύννεφα, τους κρεμαστούς κήπους που ανάμεσά τους έπαιζε η νιότη του με αναποδογυρισμένα παιχνίδια αστρικών εκκινήσεων, φλόγες που άφηναν πίσω τους τα κόκκινα πατίνια του στην πλατεία με την αφετηρία των λεωφορείων. Τώρα μια περιδίνηση, όλη του η ζωή, σε μια τούρτα γενεθλίων με άσβηστα κεράκια˙ κι αυτά τα σύννεφα, κύκνοι ραδιενεργοί που κάνουν κύκλους γύρω από απρόσιτα ηλιακά συστήματα, κουβαλώντας πάνω στα ιοβόλα φτερά τους, υγροποιημένους ουρανούς δικούς του˙ πώς μετά εξαφανίστηκαν αστραπηδόν, ακολουθώντας οδοδείκτες προς μετανάστες κόσμους; Κανείς δεν έμαθε ποτέ.

Ύλη

Καταβροχθίζονται από τερμίτες όλα τα αριστουργήματα της προσωπικής μου συλλογής – έργα και ημέρες σε ξύλινη γλώσσα όλα. Ούτε τα ξύλινα στρατιωτάκια μου δεν γλίτωσαν. Ξέφυγαν κάτι λίγα μεταναστευτικά πουλιά σε αθέατους αεροδιαδρόμους και μερικές ουρές κομητών έγιναν πυροτεχνήματα στον ουρανό των άλλων˙ εξάλλου αυτά ποτέ δεν τα κατείχα. Κι ό,τι άλλο νόμιζα ότι είχα δικό μου πλάνταξε στις αέναες κινήσεις των ηπείρων – όλες οι κτητικές αντωνυμίες ανεξαιρέτως.

Στάση

Στα δέντρα ακουμπήσαμε λιγάκι σκιερή μοναξιά. Να ξαποστάσει, ώσπου να φτάσει φως ταξιδιάρικο. Να φτερουγίσει άπιαστη στιγμή σε φυλλοβόλα λόγια – ο χρυσός στο λαιμό, ο άνθρακας στο χαρτί, ο φωσφόρος στο ψάρι. Πάντοτε αειθαλείς οι αισθήσεις και τα υπόλοιπα υλικά της ύπαρξής μας αστερόσκονη στις τσέπες – έχουμε δρόμο ακόμα.

Από Ψηλά ‘Ολα Φαίνονται Ωραία

“Μη φύγεις ποτέ αν δεν σε διώξουν”. Κι όμως έφυγα από την πόλη που αιώνια κρυβόμουν πίσω από το δάκτυλό μου – βόμβος στα καχεκτικά άλση, στις μισοσκότεινες πλατείες, στα αρχαία ερείπια, στα κακόφημα σινεμά. Πιο εύκολα πηγαίνει κανείς στον Άλφα Κενταύρου παρά στο πλησιέστερο χωριό – απρόσιτοι κι εδώ οι άνθρωποι. Με κλειστές τις πόρτες υποδέχονται το φτεροκόπημά μου. Μόνο οι χωματόδρομοι έχουν προοπτική έως τις βουνοκορφές. Κάπου εδώ τελειώνει σκονισμένη η διαδρομή.

Ταξίδι

Το φως κεντρί στη σκοτεινή ύλη των ονείρων να ονειροβατεί˙ μέχρι την ανατολή του Ωρίωνα μόνο ανεμώνες να έχουν απομείνει – πάντα μας άρεσε να ξαπλώνουμε ανάμεσά τους ανάσκελα στο χώμα˙ανεμοσκορπίσματα από χρώμα. Εκατομμύρια έτη φωτός ξημερώματα μακριά, μόλις δυο βήματα από ’δω.

Διάστημα, Bookstars ©Φώτης Νικολάου 2014

Φωτογραφία: Φώτης Νικολάου
Νικολάου, Φώτης. Διάστημα. Αθήνα: Bookstars,2014

Νικολάου Φώτης

Ο Φώτης Νικολάου γεννήθηκε στην Αθήνα αλλά κατάγεται από τη Μικρά Ασία και την Ήπειρο. Έχει παρακολουθήσει μαθήματα δημιουργικής γραφής καθώς και σεμινάρια εσωτερισμού, φιλοσοφίας και αστρονομίας. Του αρέσει ιδιαίτερα η κλασσική και η ηλεκτρονική μουσική. Ποιήματά του έχουν δημοσιευτεί σε ανθολογίες όπως οι «Όνειρα των Μύθων» και “Valles Marineris”. Έχει δημοσιεύσει την ποιητική συλλογή «Διάστημα» καθώς και τη συλλογή λογογραφημάτων «Φύλλα του Πόθου». Αυτή την περίοδο ασχολείται με το διήγημα.

Latest posts by Νικολάου Φώτης (see all)